ЛЕКЦІЇ, БЕСІДИ, СПІЛКУВАННЯ ПРО ВАШЕ ЗДОРОВ’Я
Вірусні гепатити
Вірусні гепатити
Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.
Головні причини розвитку гепатиту:
- віруси гепатиту;
- деякі інфекційні захворювання;
- токсичні речовини (алкоголь, деякі наркотичні препарати);
- медикаменти;
- аутоімунні захворювання.
Існує п’ять основних типів вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е. Усі типи вірусів спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця. Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічного запалення печінки у мільйонів людей і є однією з головних причин цирозу та раку печінки.
За даними ВООЗ, 2015 р. вірусний гепатит став причиною смерті 1,34 млн людей.
Симптоми гепатиту
Залежно від ступеня тяжкості та індивідуальних особливостей організму, гостра інфекція може мати як безсимптомний перебіг, так і незначні клінічні прояви.
Найбільш поширені прояви гепатитів:
- астеновегетативний синдром (виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, апатія);
- диспепсичний синдром (нудота, блювання, діарея, болі в животі);
- зміна кольору сечі (потемніння, сеча кольору пива) та знебарвлення калу;
- пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер;
- підвищення температури тіла.
Можливі й позапечінкові прояви гепатиту: артрит, поліміозит, синдром Шегрена, васкуліти, синдром Рейно, вузликовий періартеріїт, фіброзуючий альвеоліт, гломерулонефрит, периферична нейропатія та ін.
Шляхи передавання гепатиту
Шляхи передавання вірусу гепатиту залежать від його типу.
Так, шлях передавання вірусів гепатиту А та Е — фекально-оральний, коли неінфікована людина вживає продукти або воду, що забруднені фекаліями інфікованої людини. У сім’ях можливе зараження через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для членів родини.
Інфікування вірусами гепатиту В, С і D відбувається в результаті контакту через пошкоджену шкіру або слизові оболонки з інфікованими рідинами організму (переважно кров), зокрема:
- переливання інфікованої крові або її компонентів;
- вживання наркотиків ін’єкційно та інтраназально;
- інвазивні медичні та немедичні маніпуляції із використанням забрудненого інструментарію (хірургічні втручання, стоматологічні процедури, гемодіаліз, татуювання, пірсинг, манікюр тощо);
- вертикальне передавання від матері до дитини (стосується більше вірусного гепатиту В);
- побутовим шляхом (унаслідок спільного використання зубних щіток, лез для гоління тощо та інших індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити сліди крові);
- статевим шляхом під час незахищених статевих контактів.
Куди звернутися по допомогу
Якщо ви запідозрили у себе гепатит або у вас був контакт з кров’ю чи іншими біологічними рідинами іншої людини, зверніться до сімейного лікаря за місцем проживання. Сімейний лікар призначить вам необхідні обстеження та, у разі потреби, спрямує до відповідного профільного спеціаліста (лікаря-інфекціоніста чи гастроентеролога).
У жодному разі не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням на підставі інформації з інтернету! Лише медичний спеціаліст може правильно визначити діагноз, ступінь пошкодження печінки й тяжкість перебігу, а відтак призначати адекватне лікування.
Як захиститися від гепатиту
Щоб уникнути інфікування вірусами гепатиту А та Е, дотримуйтеся правил особистої гігієни, вживайте термічно оброблену їжу, добре мийте овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятіть воду, не пийте з відкритих джерел.
На міжнародному ринку доступні кілька ін’єкційних інактивованих вакцин проти гепатиту А. Майже у 100% людей протягом місяця після введення однієї дози вакцини розвиваються захисні рівні антитіл до вірусу. Виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту протягом 5–8 років після вакцинації.
Що стосується вакцини проти вірусу гепатиту Е, то, за даними ВООЗ, 2011 р. в Китаї було зареєстровано рекомбінантну субодиничну вакцину для профілактики інфекції вірусу гепатиту Е, проте її поки не схвалено в інших країнах.
Натомість головним засобом профілактики вірусного гепатиту В і D є вакцинація. Відповідно до рекомендацій ВООЗ, усі діти грудного віку мають отримувати вакцину проти гепатиту В якомога раніше, бажано протягом 24 год після народження. Відтак необхідно в майбутньому ввести ще другу і третю дози для завершення серії вакцинації. Оскільки зараження вірусом гепатиту D неможливе без присутності вірусу гепатиту В, вакцинація проти ВГВ є надійним захистом від інфікування вірусом гепатиту D.
Вакцинуватися від гепатиту В можна в будь-якому віці.
На жаль, наразі не існує вакцини проти вірусного гепатиту С, тому рекомендовано такі засоби профілактики:
- застосування бар’єрних контрацептивів;
- користування засобами разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;
- користування засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи тощо);
- користування стерильним інструментарієм багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо).
Пройти тест на ВІЛ потрібно всім, хто мав потенційний ризик інфікування
За даними ВООЗ, на кінець 2023 року у світі налічувалося 39,9 мільйона людей, які живуть з вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ).
В Україні на 1 січня 2025 року під медичним наглядом перебувають 137 780 людей, які живуть з (ЛЖВ), з яких 86% отримують антиретровірусну терапію (АРТ). 95,6% досягли невизначуваного рівня вірусного навантаження. Однак близько 30% ЛЖВ не знають про свій позитивний ВІЛ-статус. Для вчасного виявлення ВІЛ-інфекції та раннього призначення лікування важливо пройти тестування на ВІЛ.
У 2024 році проведено 2 587 481 обстеження на ВІЛ у закладах охорони здоров’я та зареєстровано 10 038 нових випадків ВІЛ-інфекції, з них 3 127 — у просунутій стадії. Певний вплив на виявлення ВІЛ-інфекції має самотестування та самотестування із супроводом. Минулого року неурядові організації надали послуги з тестування на ВІЛ 281 430 особам та виявили 316 позитивних результатів.
Кому варто пройти тестування
Важливо розуміти, що ВІЛ — вірус, яким може інфікуватися будь-яка людина, яка мала контакт з біологічними рідинами, такими як: кров, сперма, виділення зі статевих органів, що містять ВІЛ. Такий контакт може статися під час незахищеного статевого акту з людиною, яка живе з ВІЛ, або спільного користування нестерильними голками, виконання професійних обов’язків тощо.
Важливо пропонувати тестування представникам ключових та уразливих груп населення, яким з урахуванням особливостей їхньої поведінки та поведінки їхнього оточення загрожує підвищений ризик контакту з джерелом інфікування ВІЛ:
- сексуальні партнери/партнерки людей з ВІЛ-позитивним статусом;
- люди, які вживають наркотики ін’єкційно, та їхні статеві партнери/партнерки;
- люди, які надають сексуальні послуги, та їхні клієнти;
- чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками та їхні партнерки;
- люди, які постраждали від зґвалтування;
- військовослужбовці й особи, які брали участь у бойових діях, та ін.
Обов’язково тестують на ВІЛ:
- донорів крові, органів та тканин;
- вагітних жінок;
- дітей, які народжені від матерів з ВІЛ-позитивним статусом.
Рекомендовано звернутися до лікаря для проходження тестування на ВІЛ людям, які мають індикаторні стани та симптоми, що можуть свідчити про наявність ВІЛ-інфекції в організмі:
- вірусні гепатити B та/або C;
- туберкульоз;
- інфекції, що передаються статевим шляхом;
- важкі бактеріальні інфекції (пневмонія, менінгіт, емпієма, гнійний міозит, артрит або остеомієліт, бактеріємія);
- грибкові ураження нігтів;
- молочниця ротової порожнини.
Своєчасно встановлений діагноз і вчасно розпочате лікування дозволяє зменшити смертність, запобігти подальшому поширенню ВІЛ-інфекції, уникнути серйозних ускладнень для здоров’я, збільшити тривалість та поліпшити якість життя.
Тестування на ВІЛ в Україні безоплатне і конфіденційне.
Як знайти найближчий пункт тестування
На сайті Центру громадського здоров’я працює й постійно оновлюється інтерактивна мапа стаціонарних пунктів, що надають ВІЛ-послуги в Україні. Знайти найближчий заклад охорони здоров’я та кабінет для тестування на місцях допоможуть також вказівники «Тут тестують на ВІЛ».
Також зробити тест на ВІЛ можна:
- самостійно, придбавши тест в аптеці або отримати безплатно в неурядовій організації;
- в неурядових організаціях;
- у закладах охорони здоров’я, в тому числі у сімейного лікаря
На сьогодні тестування на ВІЛ в Україні проводять:
11 установ Національної академії медичних наук України (НАМН)
37 ЗОЗ Міністерства оборони України
1949 стаціонарних пунктів тестування у закладах охорони здоров’я України.
Тестування у мобільній амбулаторії у вашому регіоні
Також із 3 лютого в регіонах України здійснюють виїзди мобільні амбулаторії, що надають послуги з профілактики та скринінгу соціально значущих інфекційних хвороб: ВІЛ, туберкульозу (ТБ), вірусних гепатитів та інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).
У мобільній амбулаторії можна безоплатно зробити тести на ВІЛ (скринінговий етап), ТБ і вірусні гепатити, а також проконсультуватися щодо профілактики захворювань, а у разі виявлення інфекцій — отримати направлення до спеціалізованих медичних закладів.
Дізнавайтеся актуальну інформацію про графіки роботи та маршрути виїздів амбулаторій у вашому регіоні на офіційних сайтах і сторінках соцмереж обласних центрів контролю та профілактики хвороб.
Як підготуватися до тестування
Тестування не потребує спеціальної підготовки — знадобиться лише кілька крапель вашої крові та до 30 хвилин часу.
Якщо ви проводите самотестування за допомогою орального тесту, то робіть це не раніше як за 30 хвилин після останнього вживання їжі та напоїв, чищення зубів та використання засобів догляду за ротовою порожниною (жувальна гумка, зубна паста, ополіскувач тощо).
Що робити, якщо результат тесту позитивний
Не панікуйте. ВІЛ — це не вирок. Зверніться до лікаря. У разі підтвердження діагнозу лікар призначить відповідне лікування.
Лікування ВІЛ в Україні є безоплатним, оскільки ліки закуповуються державою. Пацієнтам, яким встановлено діагноз ВІЛ-інфекція, пропонується АРТ для зниження вірусного навантаження в організмі до невизначуваного рівня, внаслідок чого людина не може передавати вірус іншим. Завдяки сучасній антиретровірусній терапії люди з ВІЛ можуть жити повноцінним життям.
Якщо результат негативний і є ризики інфікування надалі, вам нададуть рекомендації щодо профілактики.
Березень — місяць подолання туберкульозу
Березень — місяць подолання туберкульозу (ТБ) і нагода розповісти про актуальність і важливість боротьби з цією хворобою. Цьогоріч він проходить під лозунгом: Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати. Це гасло — заклик до дій, який наголошує на трьох ключових принципах:
- брати відповідальність — оперативно впроваджувати рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та посилювати національні стратегії;
- інвестувати — забезпечити впровадження інновацій з метою покращення доступу до профілактики, лікування та догляду за людьми з ТБ;
- реалізувати — масштабувати ефективні заходи: раннє виявлення, профілактику та якісне лікування туберкульозу, особливо лікарсько-стійкої форми ТБ, залучаючи громади й громадянське суспільство та застосовуючи міжсекторний підхід.
Подолання туберкульозу — це спільна відповідальність, яка вимагає негайних і рішучих кроків.
Важливі досягнення у протидії ТБ у 2024 році
В Україні здійснюється комплекс заходів для боротьби з хворобою з урахуванням викликів війни, повʼязаних з міграцією населення, руйнуванням інфраструктури тощо.
Серед важливих результатів — розширення можливостей амбулаторного лікування. В Україні близько 70% людей з туберкульозом вже з першого дня лікуються без госпіталізації. Госпіталізація необхідна лише за наявності чітких показань, у всіх інших випадках люди з ТБ лікуються амбулаторно, зберігаючи можливість працювати, навчатися та вести звичний спосіб життя. І це абсолютно безпечно для оточення, оскільки лікування унеможливлює інфікування інших людей.
До того ж протитуберкульозна служба об’єднана з іншими закладами охорони здоров’я. Завдяки цьому люди мають кращий доступ до спеціалізованого обладнання та вузькопрофільних фахівців. Такий підхід закріплений у Стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024-2026 роки.
У 2024 році набув чинності Закон «Про подолання туберкульозу в Україні». Він зосереджується на створенні ефективних заходів для повного подолання туберкульозу, включаючи покращення діагностики, доступу до лікування та профілактики. Важливим аспектом Закону є закріплення міжсекторного підходу до подолання туберкульозу, який передбачає об’єднання зусиль не лише системи охорони здоров’я, а й інших сфер — соціального захисту, освіти, громадських організацій тощо для розв’язання проблем, пов’язаних з недугою.
Що треба знати про туберкульоз
Туберкульоз — це інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу (бактерії комплексу Mycobacterium tuberculosis). Найчастіше ТБ вражає легені, але можливе також ураження інших органів і систем людини.
Головний шлях передачі туберкульозу — повітряний. Інфікування відбувається під час кашлю, чхання розмови з людиною, яка хворіє на туберкульоз із бактеріовиділенням.
Водночас ТБ не передається через рукостискання, поцілунки, використання спільного посуду, їжу, воду чи предмети побуту.
Захворіти на туберкульоз може кожен, незалежно від соціального статусу.
Вчасне виявлення ТБ — запорука одужання
Своєчасна діагностика та, відповідно, своєчасне лікування гарантують одужання. Тому відразу звертайтеся до сімейного лікаря чи фтизіатра, якщо маєте такі симптоми:
- кашель довше ніж 2 тижні;
- підвищена температура тіла понад 7 днів;
- утруднене дихання;
- біль у грудях;
- поганий апетит, безпричинна втрата ваги;
- постійна слабкість;
- підвищена пітливість, особливо вночі.
Як лікують туберкульоз в Україні
Туберкульоз — повністю виліковний. В усіх регіонах України доступні сучасні препарати для лікування ТБ. Завдяки інноваційним лікам тривалість лікування скоротилася і для чутливого туберкульозу становить 4–6 місяців, а для лікарсько-стійкої форми — переважно 6–9 місяців.
Профілактичне лікування здійснюється згідно з останніми рекомендаціями ВООЗ. Його можна пройти за 1 або 3 місяці, а захист зберігається понад 10 років. Головне — дотримуватися всіх призначень лікаря та не переривати курсу такого лікування.
Лікування туберкульозу призначають фтизіатри — вони підбирають оптимальну схему прийому препаратів. Водночас сімейний лікар відіграє ключову роль у веденні людини з ТБ: контролює дотримання режиму лікування та слідкує за її самопочуттям. Такий підхід забезпечує доступність медичної допомоги та робить лікування ефективнішим.
Регіональні фтизіопульмонологічні центри координують заходи з подолання ТБ на регіональному рівні та діють у кожній області України. Перелік протитуберкульозних закладів за посиланням.
Разом до подолання туберкульозу
Упродовж Місяця подолання туберкульозу Центр громадського здоров’я ділитиметься докладною інформацією про туберкульоз: як проходить лікування, хто в групі ризику, що робити для профілактики та ін. Адже поінформованість — перший крок до подолання ТБ.
Пам’ятайте, що всі послуги, пов’язані з профілактикою, діагностикою та лікуванням ТБ, в Україні безоплатні. Разом ми можемо подолати туберкульоз!
- Тренінг «Сексуальна освіта»23.04.2025 - 15:36
- On-line зустріч творчих груп з розробки...23.01.2017 - 16:23
- Захід біля пам’ятника Т. Г. Ше...23.01.2017 - 16:10
- Засідання творчої групи щодо розробки...19.01.2017 - 13:09
- Поетапна атестація18.01.2017 - 13:52
- Акція «Подарунок для Героя».17.01.2017 - 12:47
- Обласний конкурс ялинкових пр...17.01.2017 - 12:30
- Засідання творчої групи, щодо розробки...16.01.2017 - 15:20
- Участь у Всеукраїнському вебі...11.01.2017 - 14:43
- Вітаємо з Різдвом Христовим!07.01.2017 - 12:51
- Тренінг «Сексуальна освіта»23.04.2025 - 15:36
- XV Міжнародний мовно-літературний...23.04.2025 - 13:26
- Захід «Всеукраїнський STEM-день...21.04.2025 - 16:43
- Успішне завершення тижня18.04.2025 - 13:59
- “Колесо знань”18.04.2025 - 13:47
- Конкурс професійної майстерності...16.04.2025 - 16:01
- Інтерактивна онлайн-гра «Турнір...16.04.2025 - 14:28
- Старт тижня з професії «Контролер...15.04.2025 - 09:33
- День просвіти з питань мінної безпеки...14.04.2025 - 09:46
- Космос10.04.2025 - 15:10
Архіви
Категорії
- Cпортивне життя (37)
- Виховна робота (456)
- Відкритий урок (63)
- Вітаємо (46)
- Експериментальна робота (17)
- Інноваційна діяльність (40)
- Методична робота (88)
- Навчально-виробнича робота (555)
- Навчально-виробнича робота (9)
- Охорона праці та цивільний захист (3)
- Різне (76)