Загальна характеристика професії «СЛЮСАР З РЕМОНТУ КОЛІСНИХ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ»
Для того, щоб величезний парк автомобілів був справний та ефективно працював, потрібні працівники, котрі слідкують за станом автомобілів, усувають неполадки.
Основними операціями, які виконує слюсар з ремонту колісних транспортних засобів – розбирання, ремонт, складання, регулювання, комплексне випробування відповідно до технічних умов експлуатації агрегатів і вузлів автомобілів різних марок.
Знаряддями праці фахівця можуть бути різноманітні ручні інструменти – ключі і викрутки, молотки, пасатижі, вимірювальні пристрої, пневматичне обладнання, стенди, електричні механізми та пристрої тощо.
Предметом праці слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів є: колісні засоби, автомашини, їх агрегати, системи, механізми, окремі їх прилади, а також частини приладів і деталей.
Функції фахівця: встановити причини неполадок, розібрати несправні агрегати і вузли, замінити окремі деталі, знову провести їх зборку і закріплення на своїх місцях, змащення частин, що труться, укладання ліній бортової комунікації. Робота закінчується оформленням необхідної здавальної документації.
Умови праці: неминуча загазованість повітря. Шум працюючого мотору чи пристроїв. Запах палива, мастил, розчинників, фарб, лаків, електроліту тощо. У зв’язку із несприятливими температурними умовами праці можливі застудні захворювання в холодний період року. При недотриманні гігієни рук внаслідок роботи з різними мастилами та промасленими деталями можуть спостерігатися шкірно-гнійні інфекції. Можливі травми механічного характеру.
Внаслідок великих фізичних зусиль слюсарями з ремонту колісних транспортних засобів переважно працюють чоловіки.
Середній заробіток також залежить від кваліфікаційного розряду і складності виконуваних робіт.
Важливі якості та навички
Від слюсаря вимагаються високорозвинуте логічне і технічне мислення, висока точність зорової рухової пам’яті.
Більша частина об’єктів, з якими працює фахівець, або знаходиться у напівтемряві, або недостатньо освітлена (в лежачому положенні він бачить деталі знизу вверх). Тому йому потрібні гострота зору та точність зорового розпізнавання. Робота ставить підвищені вимоги до функціонального стану сенсомоторики фахівця. Слюсар повинен володіти хорошим просторовим уявленням. Це надзвичайно необхідно при монтажі та інших видах робіт. Основне навантаження в роботі слюсаря лягає на операції аналізу, синтезу, порівняння і висновку – аналізу стану двигуна й інших агрегатів.
Перспективи розвитку
Популярність і престижність цієї професії в Україні в останній період значно зросла. Це сучасна і прогресивна професія, що користається, великим попитом на ринку праці. Адже автомобільний парк у нашій країні змінюється на очах. Випускаються нові моделі автомобілів, для їхнього ремонту й обслуговування, потрібні висококваліфіковані фахівці. Тому потреба у фахівцях з ремонту та обслуговування колісних засобів постійно зростає і, оволодівши цією професією, можна легко працевлаштуватися в автотранспортних і авторемонтних організаціях, на станціях технічного та сервісного обслуговування автомобілів, у транспортних цехах організацій різних видів економічної діяльності, навіть відкрити власну справу.
У майбутньому в професії відбудуться суттєві зміни. Деякі операції зникнуть, ручна праця зведеться до мінімуму і процес в цілому буде автоматизований. Тому потрібно постійно підвищувати свою кваліфікацію, щоб бути конкурентоспроможним на ринку праці.
Загальна характеристика професії «СЛЮСАР-РЕМОНТНИК»
Сучасне виробництво повністю механізоване. Без техніки, механізмів і пристосувань неможливо побудувати будинок, посіяти хліб. Навіть хатня робота неможлива без побутової техніки – пилососів, пральних машин, кухонних комбайнів. Вся техніка, як виробнича, так і побутова потребує догляду, профілактичних заходів, ремонту. Переоцінити важливість професії слюсаря – ремонтника, який здійснює всі ці функції, складно, адже він забезпечує роботу усього виробництва.
Слюсар-ремонтник розбирає несправні вузли, замінює чи виготовляє окремі деталі, збирає, регулює, випробовує на холостому ходу, змащує . Він повинен слідкувати за технічним станом обладнання, що знаходиться в його сфері обслуговування, здійснювати постійні технічні огляди, усувати дрібні неполадки, проводити поточні і капітальні ремонти обладнання.
Професія слюсаря-ремонтника дуже поширена та необхідна для всіх етапів виробництва, де є техніка, прилади, механізми, агрегати.
Цей кваліфікований робітник обслуговує техніку на підприємствах або вдома, регулює, виконує ремонти, проводить профілактичні заходи.
Перспективи: Професія слюсаря – ремонтника необхідна і в машинобудуванні, і на будівництві, і в хімічній промисловості, і в фермерському господарстві, і на багатьох інших підприємствах, бо машини і механізми стали невід’ємною частиною нашого життя. Хто, як не слюсар- ремонтник буде все це обладнання ремонтувати і підтримувати у робочому стані? Тому і перспективи професії великі!
Споріднені професії: Верстатник широкого профілю